اخبار ویژه

General facts about Joomla!

شماره :1177/ج/92

 جناب آقای مهندس ناصر رضایی شوشتری                                        

    با سلام                                                                 

    احتراماً، با عنایت به جلسه هیأت مدیره جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران که در تاریخ 13/12/92 در دبیرخانه جمعیت در اهواز برگزار گردید، با نظر اکثریت اعضای‌ هیأت مدیره جنابعالی از این تاریخ به سمت دبیر جمعیت انتخاب می شوید. امید می‌رود در سایه الطاف بیکران خداوند منان و استفاده از تجارب ارزشمند حضرتعالی شاهد توسعه علمی این جمعیت باشیم.

موفقیت شما را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.

وظیفه خود می‌دانم از تلاش و زحمات صادقانه جناب آقای مهندس عبدالرضا صیاد منصور نیز تشکر نمایم.                

 

                                                                                                                                                                                         سید محمود کم‌گویان

                                                                                                                                                                                          رئیس هیأت مدیره

 

 

 

 
 

 

 

جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران بعنوان نماینده صنعت قند کشور به انجمن بین‌المللی متخصصین شکر و صنایع وابسته، ملحق گردید. انجمن مذکور با نام International Association of Professionals in Sugar and Integrated Technologies (IAPSIT) در سال 1385 با هدف توسعه تولید و افزایش سطح علمی در صنعت شکر و صنایع جانبی در کشورهای در حال توسعه تشکیل شد. مرکز اصلی و دبیرخانه دائمی این انجمن در شهر نانینگ کشور چین می‌باشد. کشور چین بعد از برزیل و هندوستان سومین تولید کننده بزرگ شکر در جهان است و استان گواناکشی با مرکزیت شهر نانینگ یکی از بزرگترین استان‌های تولید کننده نیشکر این کشور می‌باشد که قریب به 60 درصد تولید این کشور در استان نامبرده اتفاق می‌افتد. کشورهایی مانند ایالات متحده امریکا، فیجی، برزیل، هندوستان، کوبا، موریس، تایلند، استرالیا، ویتنام، فلیپین، کنیا و ایتالیا جزء اعضای قبلی انجمن مذکور بوده و برای اولین بار در کشورمان جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران بعنوان نماینده صنعت قند کشور به این انجمن بین‌المللی پیوست. برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف و همایش‌های بین‌المللی از جمله یکی از مهمترین رسالت‌های این انجمن بوده و تاکنون چهار همایش بین‌المللی در کشورهای چین، مصر و هندوستان برگزار نموده است. در اوایل مهرماه سال گذشته دبیر انجمن مذکور از دبیر جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران در خواست نمود که بعنوان یکی از اعضای کمیته اجرایی انجمن متخصصین شکر و صنایع وابسته همکاری نماید علیهذا پس از بررسی سوابق کاری آقای مهندس صیادمنصور دبیر و نایب رئیس جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران از ایشان دعوت گردید تا برای ارایه یک سخنرانی کلیدی در کارگاه آموزشی IAPSIT  با هزینه آکادمی علوم کشاورزی کشور چین، به این کشور سفر نماید. نهایتاً با استقبال و همکاری مدیریت محترم کشت و صنعت کارون و هیات مدیره و سرپرست محترم شرکت توسعه نیشکر کارون، نامبرده توانست در تاریخ 22 اسفندماه سال جاری طی یک سخنرانی کلیدی جایگاه صنعت قند کشور را در انجمن مذکور تثبیت نماید. پس از پایان این نشست علمی با برگزاری جلسه رسمی کمیته اجرایی، دبیر جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و یکی از اعضای کمیته اجرایی IAPSIT معرفی گردید. جناب آقای مهندس پارسایی ریاست محترم هیات مدیره جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران نیز از طرف این جمعیت در کارگاه آموزشی بین‌المللی نیشکر حضور داشت و در مراسم اختتامیه بعنوان سخنران افتخاری به جایگاه دعوت شده و مطالب مفیدی در خصوص توانمند‌های صنعت قند و شکر کشور و همچنین صنایع جانبی این محصول در ایران، ارایه دادند. ایشان همچنین اعلام آمادگی نمودند که صنعت قند و جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران می‌تواند در آینده نزدیک یک کارگاه آموزشی بین‌المللی را در ایران برگزار نماید.

عضویت جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران بعنوان نماینده صنعت قند کشور درIAPSIT  مدیون زحمات و تلاش‌های هماهنگ کشت و صنعت کارون، آکادمی علوم کشاورزی چین، آکادمی علوم کشاورزی گواناکشی، مرکز تحقیقات نیشکر چین، مرکز تحقیقات نیشکر هندوستان  و هیات مدیره جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران بوده است. لذا بر خود واجب می‌دانیم که از زحمات کلیه عزیزانی که در این موفقیت سهمی داشته‌اند تشکر نماییم برخی از این افراد عبارتند از:
مهندس میری مقدم، مهندس بیات و دکتر شاهوردی (اعضای محترم هیات مدیره شرکت توسعه نیشکر کارون)  
مهندس مصطفی محمدپور (سرپرست محترم شرکت توسعه کشاورزی کارون)
مهندس داریوش نیکفر و مهندس منصور نوری (به ترتیب مدیر و ریاست محترم تحقیقات کارون)
آقای حاج حسین شیری (معاونت محترم پشتیبانی شرکت توسعه نیشکر کارون)
دکتر سوشی سولومون (دبیر محترم IAPSIT و ریاست مرکز تحقیقات نیشکر هندوستان)
پروفسور یانگ روی لی (ریاست محترم مرکز تحقیقات نیشکر چین و رئیس IAPSIT)
خانم دکتر لیزا لی (عضو کمیته روابط بین‌الملل آکادمی علوم کشاورزی گواناکشی)
روسای محترم آکادمی علوم کشاورزی چین و آکادمی علوم کشاورزی گواناکشی اعضای محترم هیات مدیره جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران.
همچنین هزینه‌های مالی این برنامه توسط شرکت کشاورزی توسعه نیشکر کارون، آکادمی علوم کشاورزی گواناکشی و جمعیت علمی فن‌آوری نیشکر ایران تامین گردیده است.

در تاریخ 93/2/31 از ساعت 17:30 لغایت 20:00 یک گردهمائی در محل مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بنا به دعوت آقایان دکتر جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و دکتر براری دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران از وزارت علوم، برگزار گردید.

این گردهمائی که با قصد برقراری ارتباط نزدیک فیمابین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و انجمن‌های علمی ( همانگونه که خودمان در حال اجرایش با مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه هستیم! ) و بمنظور نظرخواهی از انجمن‌های علمی در تدوین برنامه ششم توسعه‌ی کشور و بهره‌گیری از تخصص، دانش و توانمندی‌های علمی و اجرایی این انجمن‌ها در راستای اجرای علمی امور مملکتی برپا گردید.

در این نشست به جز کلیه دبیران و رؤسای انجمن‌های علمی از سراسر مملکت، سایر شخصیت‌های قابل ذکر در گردهمائی عبارت بودند از آقایان دکتر علی لاریجانی، ریاست مجلس شورای اسلامی، دکتر ستّاری معاونت پژوهشی ریاست جمهور( ایشان ضمناً دبیر دو انجمن علمی هوافضا و علوم دریایی می‌باشند)، دکتر رضا فرجی دانا وزیرعلوم، تحقیقات و فن‌آوری، دکتر جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، آیت الله محقق داماد ( ایشان ضمناً دبیر دو انجمن علمی اخلاق زیستی و فلسفه اسلامی می‌باشند) و بالاخره آقای دکتر براری دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران از سوی وزارت علوم.

پس از شروع گردهمائی آقای دکتر جلالی ضمن خوشامدگویی سخنانی درخصوص لزوم بهره‌گیری از توانایی انجمن‌های علمی در تصمیم‌گیری‌ها و امور اجرایی مملکت و همچنین همراهی مستمر این نهادها با خانه ی ملت ایراد نمود. سپس آقای دکتر براری ضمن تأیید این اتفاق و شراکت فیمابین مرکز پژوهش‌های مجلس با انجمن‌های علمی، مواردی را مبنی بر لزوم حضور افراد صنعتی و اجرایی در هیئت مدیره‌ها مطرح نمود که دلیل آنرا برنامه‌های پیش رو و لزوم حضور کاملاً فعال و اجرایی انجمن‌های علمی عنوان نمود. تأکید بر گرایش خطّ‌مشی نشریات انجمن‌ها بسوی علمی-ترویجی موضوع دیگری بود که از سوی وی عنوان گردید.

در ادامه، برخی از دبیران انجمن‌ها بمدت 5-3 دقیقه اجازه بیان مشکلات خود را یافتند که اکثراً با صلوات و یا     کف زدن حضّار مورد تأیید قرار می‌گرفتند!! موضوعات اصلی مطروحه توسط دبیران عبارت بودند از ناتوانی مالی، کمبود مکان برای استقرار و بالاخره گرانی سالن‌های اجتماعات جهت برگزاری سمینارهای علمی و تشویق حضّار در واقع تأیید این وضع به عنوان وصف‌الحال خودشان بود! در میان تقاضاها و پیشنهادات، می توان به تخصیص مکانی تحت عنوان خانه‌ی انجمن‌های علمی کشور ( شبیه خانه‌ی هنرمندان! ) و یا پارک انجمن‌ها که دارای حداقل یک سالن مناسب جهت برگزاری همایش‌ها نیز باشد، تخصیص مکانی مرکزی در تهران به عنوان محلّ استقرار دفاتر انجمن‌های علمی و ترجیحاً بهمراه یک سالن مناسب و استاندارد جهت برگزاری همایش‌ها، اشاره نمود.

ولی سخنرانی آیت الله تحقق داماد از نقطه نظر اجرایی حاوی نکات بسیار ظریف، پسندیده و قابل توجّهی بود که به نظر تخصّصی بنده این سخنان از جایگاه ایشان نشأت می گرفت ( ایشان به طنز گفتند اگر ساطور به دستها به جان پیشنهادات نیفتند!!! ) فراز ارزنده‌ی کلام آیت الله محقق داماد مبنی بر این بود که می توان در جبران وضعیت بد مالی انجمن‌های علمی کمک کرد مشروط بر آنکه امور مملکتی را که به سادگی می توان در قالب انجمن‌ها و با کمک تخصص‌های آن‌ها انجام داد، در تشکیلات گسترده‌ی و بی مورد دولتی با بکارگیری سازمان‌های حجیم نیروی انسانی، ضمن اصراف زمان و هزینه اجرا ننمایند!

آقای دکتر ستّاری طیّ سخنان خود اعلام نمود که با تلاش، حوصله و صرف زمان بالاخره ردیف بودجه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان در مجلس تصویب گردید و پارک‌های علوم و فنآوری مورد تأیید و حمایت قرار گرفت، وی ادامه داد که شرکت‌های دانش بنیان با صرف هزینه‌های شخصی، محصول پژوهشی خود را از قالب آزمایشی به شکل صنعتی و قابل فروش تبدیل می‌کنند ولی بدلیل نبودن رقابت بین صنایع، بی‌ اهمیت بودن موضوع تحقیق و توسعه، متأسفانه بخش‌های صنعتی و کاربردی تمایلی به هزینه کردن برای جذب شکل‌های صنعتی شده تحقیقات شرکت‌های دانش بنیان ندارند و حاصل این گردش معیوب، ورشکستگی تدریجی و تعطیل شرکت‌های دانش بنیان می باشد لذا بایستی برای تبیین ارزش شرکت‌های دانش بنیان از تخصص‌های موجود در انجمن‌های علمی بهره گرفت و با کمک آنها فرآیند تصحیح این نقیصه را تدوین نمود.

و بالاخره پس از سخنرانی کوتاه وزیر علوم که حول موضوع تأیید این توافق میان مرکز پژوهش مجلس و وزارت علوم و تشکّر از مسبّبان این حرکت انجام شد. نوبت به ریاست مجلس شورای اسلامی، آقای علی لاریجانی رسید. سخنان ایشان بسیار امیدوارکننده بود و با رقه‌ی امیدی در فضای پیش‌رو برای انجمن‌های علمی محسوب می شد. ایشان ضمن تأیید وجود شرایط ناخوشایند کنونی برای انجمن‌های علمی، سخنانی را با این مفاهیم بیان نمودند که: وضعیت امروز و فردای مملکت، در برنامه‌ریزی‌ها و تدوین تعاریف اجرایی نیاز به دانش و علوم گوناگون وتخصّصی دارد که ابزار اصلی در فرآیند طراحی برای برنامه های توسعه‌ای می باشند و همانگونه که مطلعید این ابزار نزد           انجمن‌های علمی به صورت گنجینه‌هایی محفوظ بوده و بهره‌گیری از توان بالقوه‌ی انجمن‌ها در مسیر بالفعل نمودن آن شرط عقل است لذا به ابتکار مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان تقنین کشور قصد دارد نسبت به تدوین برنامه ششم توسعه‌ی کشور در فضای رفاقت کامل با انجمن‌های علمی اقدام نماید.

رئیس مجلس ضمن اذعان بر سخنان آقای محقّق داماد، گفت که یکی از راهکارهای ساده و ممکن، جلوگیری از فربه شدن! سازمان‌های دولتی است و میتوان کارها را به اجزاء کوچکتر میان انجمن‌های علمی ذیربط سپرد و در ادامه با تأکید بر لزوم استقلال انجمن‌ها و استقامت بر روی توانمندی‌های خودشان عنوان کرد که انجمن‌ها بایستی در نقش‌های ناظر، مشاور، مجری و عامل مهندسی، اموری را که منبعد از سوی مجلس و یا مراجع دولتی به آنان ارجاع می‌شوند، با کمک اعضاء و تخصص‌های موجود انجام داده و برای خود درآمدزایی کرده و کرامت خود را حفظ نمایند.

آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود، تدوین راهکارهای همکاری فیمابین مجلس و انجمن‌های علمی را به عنوان یک اقدام مشترک، الزامی دانست و اضافه نمود که امروز انجمن‌های علمی برای ما آنقدر مهم هستند که آمادگی تغییر آیین نامه مجلس را بمنظور تعریف جایگاه قانونی انجمن‌های علمی داریم! وی افزود برخی از کارهایی که انجمن‌های علمی با توجّه به تخصص های موجودشان می‌توانند در نقش های مشاور، ناظر، مجری، پژوهشگر و ..... در انجام آنها سهیم باشند عباتند از :

1- آمایش سرزمین که از برنامه چهارم و پنجم توسعه توسط دولت‌ها اجرا نگردیده و باقیمانده است.

2- بهینه‌سازی که کماکان نیاز به کار بیشتری دارد تا تکمیل شود.

3- نظارت بر اجرای قوانین صادره که نیاز به تخصص‌های علمی دارند.

4- همکاری و مشاوره با کمیسیون‌های گوناگون مجلس حول لوایح ارجاع شده برای بررسی و اظهارنظر.

در آخر آقای لاریجانی خطاب به وزیر علوم عنوان نمود که شما هم یکی از همین ساختمان‌های بزرگ و مجلّلی را که ساخته اید! در اختیار انجمن‌های علمی قرار دهید تا درآنجا سکنا بگیرند و یک سالن همایش خوب در اختیارشان بگذارید، که این پیشنهاد نیز با تشویق مفصّل حضّار دنبال شد.

پایان جلسه: حوالی ساعت 20:00

 پس از پایان همایش:

1- جهت تغییر عنوان جمعیت به انجمن با آقای دکتر براری در همان جلسه صحبت کردم که ایشان ضمن ابراز       بی خبری از فعالیت‌های جمعیت گفت که موضوع به شکل مکتوب پیگیری شود که انجام گردید.

2- با دکتر ستّاری صحبت کردم و خواستم که وقتی بگذارند جهت آشنایی با جمعیت بزرگ نیشکری ایشان اعلام نمود که کتباً درخواست ارائه نمایم، در دست اقدام است.

3- پیشنهاد دارم که با هزینه‌ی جمعیت، آقایان دکتر براری، دکتر جلالی، دکتر ستّاری و محقق داماد را دعوت به بازدید از نیشکر نمایم، خاصیت دارد!

4- پیشنهاد دارم که پس از تعیین تکلیف عنوان جمعیت به انجمن ازآقایان دکتر ستّاری، براری و جلالی و شاید محقق به عنوان عضو افتخاری دعوت به حضور نمایم.

5- پیشنهاد دارم که در انجمن علمی مدیریت بحران کشور عضو شویم و از آنها دعوت به عضویت در جمعیت خودمان بنمائیم.

 

دومین همایش ملی مدیریت آب در مزرعه در روزهای 29 لغایت 30 مهرماه 1393 برگزار می گردد.

محل برگزاری همایش: کرج- سالن همایش های موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال

- مهلت ارسال مقاله ۱۵ تير ۱۳۹۳

- نتيجه داوری مقاله ۱۵  شهريور ۱۳۹۳

-مهلت ثبت نام ۳۰  شهريور  ۱۳۹۳

جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی همایش به آدرس http://fwm.swri.ir مراجعه فرمائید.