اخبار جمعیت

طرح نوین مبارزه طبیعی با آفات در 62 هزار و 800 هکتار از مزارع نیشکر خوزستان اجراشد .در این طرح از زنبور پارازیتوئید برای مبارزه با آفات ساقه خوار نیشکر استفاده شده است .مهمترین آفت نیشکر کرم ساقه خوار نیشکر است که همه ساله خسارت سنگینی به نیشکر وارد می کند. مدیر عامل موسسه تحقیقات نیشکر و کشت و صنایع جانبی خوزستان امروز با اشاره به اینکه اجرای طرح نوین مبارزه طبیعی با آفات همزمان با پایان برداشت نیشکر در مزارع نیشکر استان اجرا شده است گفت :امسال بیش از 10 میلیون قطعه زنبور پارازیتوئید در 62 هزار و 800 هکتار از زمینهای نیشکر استان رها شد.
با رها سازی این نوع زنبور 90 درصد تخم های آفت ساقه خوار نیشکر از طریق زنبور از بین می رود و 10 درصد باقی مانده نیز برای بقای زنبور لازم است که سبب ایجاد چرخه تعادلی بین آفت وزنبور می شود .
طرح نوین مبارزه نوین و بیولوژیک با آفات نیشکر از سال 78 با رها سازی 200 هزار زنبور در مزارع در معرض خطر آفت آغاز شد و تا کنون بیش از 75 میلیون قطعه زنبور در این مزارع رها شده است.
آقای حمدی افزود با اجرای این طرح مبارزه با آفات نیشکر 100 درصد به صورت بیولوژیک انجام شده است. این طرح علاوه بر حفظ محیط زیست و کمک به حفظ توسعه پایدار سبب کاهش هزینه ها تولید نیز می شود . در طرح نوین مبارزه طبیعی با آفات هر قطعه زنبور 200 تا 250 ریال هزینه در بردارد.

بیش از 450 هزار تن شکر با پایان فصل برداشت نیشکر در سال زراعی جاری در کارخانه های توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان تولید شد .
معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان گفت : این میزان با فرآوری بیش از چهار میلیون و 700 هزار تن نیشکر در هفت کارخانه زیر نظر این شرکت تولید شده است .
آقای آمیلی میزان تولید شکر در پارسال را380 هزار تن اعلام کرد و افزود: میزان تولید شکر امسال در استان خوزستان در مقایسه با پارسال25 درصد افزایش داشته است .
وی افزایش سطح زیر کشت، استفاده بهینه از حداقل منابع آبی و استفاده از توان مفید کارکنان را از دلایل افزایش برداشت نیشکر اعلام کرد.
معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان با اشاره به اینکه فصل برداشت نیشکر از مزارع استان از مهرماه پارسال تا اردیبهشت در مزارع نیشکرآغاز شدافزود:برای تولید این میزان سطحی بالغ بر 62 هزار و 800 هکتار در نظر گرفته شده است .
آمیلی افزود: این شرکت با هفت مزرعه تولید کننده نیشکر و شکر همچون دهخدا ، فارابی ، امیر کبیر، میرزاکوچک خان ، امام خمینی ، سلمان فارسی و دعبل خزایی معادل بیست و پنج درصد نیاز کشور به شکر را تولید می کند.
بیش از 13 هزار نفر در بخش نیشکر استان خوزستان فعال هستند .
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خورستان بزرگترین تولید کننده شکر سفید در کشور است .
الکل ، خمیرمایه ، خوراک دام ، نئوپان ، ام دی اف و کاغذ از جمله محصولاتی است که علاوه برشکر از محصول نیشکر به دست می آید.

اهواز - ایرنا - مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی گفت: کارخانه اتانول این شرکت به عنوان بزرگترین خط تولید اتانول طبی، هم اکنون 70درصد تولیدات الکل طبی کشور را در اختیار دارد.

ˈعلی احتشامیˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پارسال رکورد تولید 18میلیون و 130هزار لیتر الکل در این کارخانه به دست آمد.

وی اضافه کرد: همچنین کارخانه خمیرمایه این شرکت باظرفیت اسمی 10هزار تن در سال 25درصد تولید کشور را در اختیار داشته و بزرگترین واحد تولید خمیرمایه کشور به حساب می آید که در نیمه دوم پارسال به رکورد تولید سه میلیون و یکصد هزار کیلوگرم دست یافت.

احتشامی اظهار کرد: کارخانه خمیرمایه رازی(ناب مایه) از سال 90 به دست نیروهای متخصص و توانمند داخلی راه اندازی و در سال نخست به میزان 60درصد ظرفیت اسمی خود تولید داشت و از سال گذشته محصول این کارخانه به کشورهای همسایه صادر شده است.

وی گفت: خوراک مصرفی این دو کارخانه (کارخانه الکل و خمیرمایه) ملاس نیشکر بوده و در مجموع سالانه به 170هزارتن ملاس برای تولید 10هزارتن خمیرمایه و 33میلیون لیتر الکل در این کارخانه ها نیاز دارد.

احتشامی میزان اشتغال مستقیم کارخانه الکل و خمیرمایه را 250نفر اعلام و اضافه کرد: به همین تعداد نیز در این کارخانه اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی عمده مصرف الکل و بازار مصرف آن را در صنایع آرایشی و بهداشتی، دارویی و صنایع شیمیایی وابسته و ارزآوری ناشی از صادرات کارخانه را دست کم 15تا20میلیون دلار اعلام کرد.

وی ادامه داد: خمیرمایه تولیدی این شرکت با نام تجاری ناب مایه از نقطه نظر کیفی مطابق با استانداردهای اروپا بوده و از بالاترین کیفیت استاندارد برخوردار است.

احتشامی افزود: هم اینک این محصول در بسته های 250 و 500 گرمی و یک کیلوگرمی تحت خلا برای مصارف خانگی و صادراتی و کیسه های 10کیلویی با زمان ماندگاری طولانی برای تولید کنندگان نان ماشینی، نان های فانتزی و سنتی، کارخانجات شیرینی پزی و قنادی ها به بازار عرضه می شود.

وی اضافه کرد: همچنین کارخانه الکل این شرکت با استفاده از فناوری روز جهان و استفاده از ماشین آلات مدرن در سال 85 تولید آزمایشی خود را آغاز کرد و هم اکنون روزانه 110هزار لیتر الکل از ملاس نیشکر استحصال می شود.

وی گفت: الکل تولیدی این شرکت با نام تجاری ناب اتانول با دریافت مهر استاندارد ملی ایران از نقطه نظر کیفی مطابق با استانداردهای اروپا بوده و با برخورداری از بالاترین کیفیت استاندارد برای مصارف دارویی، بهداشتی، غذایی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

محققان سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران موفق به طراحی و ساخت یک واحد مدل آزمایشگاهی موزع کارنده نیشکر شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر عباس اکبرنیا، عضو هیات علمی پژوهشکده مکانیک سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و مجری این مدل آزمایشگاهی درخصوص اهمیت ساخت آن گفت: یکی از مهمترین عوامل در امر توسعه و ایجاد کشاورزی پایدار، حرکت به سوی مکانیزه‌کردن عملیات کشاورزی است. ماشین‌های کاشت از جمله تجهیزاتی هستند که در امر مکانیزاسیون مزارع بسیار کاربرد داشته و در راستای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بازدهی از آنها استفاده می‌شود.

اکبرنیا افزود: از جمله ماشین‌های کاشت، کارنده قلمه نیشکر است که در امر مکانیزاسیون مزارع نیشکر بسیار ضروری است. نیشکر گیاهی است که برای تولید و استخراج قند از ساقه آن در سطح وسیع در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب باشد، کشت می‌شود. با توجه به شرایط آب و هوایی، بافت و ساختار خاک مزارع کشور و نیز متفاوت بودن الگوی کشت در ایران، متأسفانه دستگاه‌های کارنده خارجی وارد شده قادر به پاسخگویی شرایط زراعی مزارع کشور نبوده و نمونه‌های ساخت داخل نیز که عموماً کپی‌سازی از روی نمونه‌های خارجی است، از کارآیی لازم برخوردار نیستند.

مجری دستگاه موزع کارنده نیشکر اظهار کرد: بدین لحاظ بکار بردن سازوکاری که فاقد نقاط ضعف فوق باشد و بتواند موضوع بالا آوردن قلمه‌ها از داخل مخزن و تحویل آنها به لوله سقوط را بطور پیوسته و یکنواخت انجام دهد، قابل تأمل خواهد بود. لذا موضوع ساخت موزع مرکب از زنجیر و تسمه نقاله مطرح شد و اقدام لازم برای اجرایی کردن این امر به عمل آمد.

اکبرنیا تصریح کرد: در این پروژه یک مدل آزمایشگاهی موزع مرکب به منظور استفاده در دستگاه‌های کارنده نیشکر، طراحی و ساخته شد که موزع مذکور با انجام ارزیابی‌های لازم آماده نصب در دستگاه‌های کارنده (ماشین کاشت) قلمه نیشکر است.

 

 دبير انجمن صنفی کارخانه هاي قند و شکر ايران گفت: از نيمه دوم سال ۸۴ تا سال ۹۲ حدود ۱۲ ميليون و ۶۸۰ هزار تن شکر وارد کشور شده است. بهمن دانايي افزود: بيش از ۵ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار ارز به واسطه واردات شکر از کشور خارج شده است. وي گفت: از ۱۲ ميليون و ۶۸۰ هزار تن شکر وارد شده به کشور ۹ ميليون تن شکر توسط بخش خصوصی و ۲ ميليون تن توسط بخش دولتي بوده است. وي از رشد ضريب    استحصال چغندر قند خبر داد و گفت: ضريب استحصال به  81.87 درصد رسيده است و علت رشد آن کيفيت بالاي توليد و همت و همکاری توليد کنندگان چغندر قند است. وی همچنين از افزايش ۱۱۲ هزار تنی تحويل نيشکر به کارخانه هاي قند در کشور خبر داد و عنوان کرد: ۵ ميليون و ۴۷۳ هزار تن نيشکر تحويل کارخانه های قند کشور شده است. وی گفت: يک ميليون و ۷۱۱ هزار تن شکر ابتداي سال ۹۳ در انبارها بوده است.وي يادآور شد با کمک وزارت جهاد کشاورزی طرحی تهيه کرده بوديم که سال ۹۰ قرار بود به خودکفايي شکر برسيم ولی متأسفانه يک مرتبه توليد چغندر قند يک ميليون و ۷۰۰ هزار تن در استان کاهش يافت. وی با اشاره به اين که صنعت قند و شکر در دولت های ۹ و ۱۰ تا مرز سقوط رفت افزود: بيش از ۳۰ تا ۴۰ هزار نيرو بيکار شدند ولی در حال حاضر وضعيت ما کمی بهبود يافته است. وی ميزان گردش مالي صنعت قند و شکر را ۵ هزار ميليارد تومان اعلام کرد. وی افزود: ارزش واردات شکر در سال ۹۱ نسبت به سال ۸۴تقريباً ۵ برابر شده است.